Краніопластика – оперативне лікування наслідків нейрохірургічних захворювань і травм

Краніопластика – це метод хірургічного відновлення кісток черепа після травми або хірургічного втручання. Операція дозволяє виконати корекцію косметичного дефекту, усунути ризик травмування головного мозку через кістковий дефект, попереджає утворення рубцевих спайок в цій області.

Показання для проведення операції краніопластики:

  • Усунення можливості повторної травми (захист мозку);
  • Посттравматична епілепсія;
  • «Синдром трепанованого черепа»;
  • Усунення косметичного дефекту.

Терміни проведення краніопластики при наявності непроникаючих травматичних пошкоджень черепа, а також після оперативних втручань з приводу закритих переломів, краніопластика виконується або відразу під час операції, або протягом місяця після неї. У разі проникаючих ушкоджень черепа, важких травм мозку, інфекційних ускладнень оптимальним буде проведення пластичного закриття кісткового дефекту в терміни до 12 місяців після черепно-мозкової травми.

Методики краніопластики

В даний час для пластичного закриття дефекту кістки використовується кілька матеріалів: власна кісткова тканина (фрагмент склепіння черепа, який був вилучений під час декомпресивної операції черепа), полімерні матеріали та метал. При використанні аутокісткової пластики існує можливість поступового розсмоктування кістки, що обмежує її застосування. Найбільш поширеним методом є ксенопластика з використанням штучних матеріалів (метали, полімери) або їх комбінація. Ці способи краніопластики не мають обмежень, пов’язаних з розміром кісткового дефекту. Матеріали для краніопластики мають високу надійність і стійкість до зовнішніх впливів. Перед операцією може бути використана така технологія як стереолітографічне моделювання кісток черепа для виготовлення імплантів. Ця технологія дає можливість практично ідеально закрити кістковий дефект, відтворивши віддалений кістковий клапоть максимально точно. Пацієнту на основі трьохмірної моделі його черепа виготовляють індивідуальну стереолітографічну пластину, яка в точності повторює всі вигини черепа. Завдяки такому завчасному виготовленні пластин час операції значно скорочується.

Операція починається з оголення кісткового дефекту і розсічення спайок, після чого відмодельована пластина укладається і фіксується за допомогою гвинтів. Операція краніопластика в нейрохірургічному відділенні КНП ХОКЛ ХОР проводиться досвідченими і кваліфікованими фахівцями. Застосування новітніх методик обстеження і лікування в поєднанні з професіоналізмом персоналу відділення забезпечують високий рівень надання медичної допомоги, гарантуючи ефективність і безпеку проведеного хірургічного втручання.