Про нас

Про відділення нейрохірургії

У 1959 році на базі хірургічного відділення Херсонської обласної лікарні було розгорнуто 15 нейрохірургічних ліжок, які призначалися для лікування хворих з травмою центральної і периферичної нервової системи. Першим нейрохірургом став хірург Лященко Михайло Тимофійович (в 1972  році захистив кандидатську дисертацію).

Наказом по обласній лікарні № 61 від 29.06.1961 р було відкрито нейрохірургічне відділення на 30 ліжок, яке розмістилося в старому одноповерховому будинку.

Завідувачем відділення призначений Лященко М.Т., старшою медсестрою Коновалова Т.В.

Лященко Михайло Тимофійович к.мед.нВідділення складалося з 7 палат, операційної, діагностичного операційного приміщення, лікарського кабінету, який служив одночасно і маніпулятивним кабінетом, буфетного приміщення, комори та ванної кімнати. Опалення було пічним.

Гордістю відділення вважалася діагностична операційна, де був розташований Ангіографічний апарат.

Хочеться відзначити, що М.Т. Лященко в 1961 році побував в Кримському медичному інституті у професора Лесницьку В.Л. і ознайомився з ангіографічним апаратом і його роботою. По приїзду з Сімферополя, з декількох несправних рентген-апаратів була сконструйована саморобна рентгенустановка з двома перпендикулярно розташованими трубками і касетами, які висмикують вручну. Збірка і налагодження ангіографічного апарату здійснювалася інженерами «Медтехніки» під керівництвом Михайла Тимофійовича. Це була на той час найсучасніша діагностична технологія, яка дозволила виявляти пухлини та судинні захворювання головного мозку, локалізацію внутрішньочерепних гематом.

За штатним розкладом було 3,5 лікарської ставки. Працювали троє: М.Т. Лященко, Л.А. Савич (Федоровська), яка перейшла з неврологічного відділення, і А.Є. Мамчур, який перейшов з обласної психіатричної лікарні.

Під керівництвом Лященко М.Т. була сформована нейрохірургічна служба області, відпрацьована послідовність і етапність в наданні нейрохірургічної допомоги населенню області, яка поділялася на амбулаторно – консультативну та стаціонарну.

Для консультації нейрохірургічних хворих в обласній поліклініці (на другому поверсі адміністративного корпусу) був виділений окремий, обладнаний всім необхідним кабінет, де проводився щоденне приймання хворих. Працював лікар-нейрохірург на 0,5 ставки і медсестра.

У 1972 р у відділення прийшов працювати А.А. Цаларунга

Про нас 1 ХерсонА.А. Цаларунга спільно з інженерною групою, протягом декількох років модернізував Ангіографічний апарат: впроваджено автоматичний ін’єктор і кассетосбрасиватель, що дозволило робити вже по 2 ангіограми в прямій проекції та 5 в бічній за одне введення контрастної речовини. Якість ангіограм значно покращився, фіксувалися всі фази мозкового кровотоку, зменшилася променеве навантаження на персонал.

У тому ж році в обласній лікарні був побудований п’ятиповерховий хірургічний корпус.

Відділення нейрохірургії було розміщено на 5-му поверсі і кількість ліжок збільшено до 40.

Поповнилося діагностичне обладнання ЕХО-ЕГ, ЕЕГ і РЕГ апаратами. В операційній почали застосовувати бінокулярну лупу ЛОМО.

З впровадженням ультразвукової діагностики (ЕХО-11, ЕХО-12) значно збільшилася кількість операцій з приводу об’ємних внутрішньочерепних утворень.

З 1977 року колектив нейрохірургів почав поповнюватися молодими лікарями:

 • Носуліч Н.В. (1977-2010 рр.),
 • Леонтьєвим Ю.А.
 • З 1979 р в відділенні почав працювати Перерва В.Ф. (1979-2013 рр.),
 • а з 1980 року – Костін Н.Г.

Всі прибулі лікарі пройшли курси спеціалізації з нейрохірургії на кафедрі нейрохірургії КІУЛ і активно включилися в роботу відділення, стали виїжджати на екстрені виклики в центральні районні лікарні області.

З 1980 року в відділенні було розгорнуто 60 ліжок.

У 1978 році професорсько-викладацький колектив, очолюваний проф. Г.А. Педаченко, провів курс лекція по діагностиці та лікуванню хворих з гострою нейротравмою.

Для підвищення якості діагностики та лікування сільського населення з травмами ЦНС в 1987 і 2000 роках на базі нейрохірургічного відділення, за допомогою співробітників кафедри нейрохірургії КІУЛ, були організовані виїзні курси з проблеми травми ЦНС для лікарів районних лікарень, відповідальних за нейротравму і нейрохірургів.

З 1991 по 1998 роки в умовах економічної кризи в країні з недостатнім фінансуванням лікувальних установ змусило управління охорони здоров’я області та адміністрацію лікарні прийняти ряд заходів, щоб зберегти висококваліфіковані кадри і одночасно поліпшити медичну допомогу населенню області поетапно скоротити ліжка у відділенні з 60-ти до 40 ліжок зі збереженням кадрового потенціалу, при цьому кількість пролікованих хворих збільшилася з 1100 до 1264, зменшилася середнє перебування на ліжку до 11.4, знизилося середній час до операції до 0.53 к/дн, підвищилася планова хірургічна активність до 84.6%, зросла кількість ургентних операцій до 58,6%. Відділенням завідував в цей період часу Цаларунга А. А.

З 1998 по 2011 рр відділенням завідував Леонтьєв Юрій Олексійович

У цей непростий час, не дивлячись на економічні труднощі в відділенні були впроваджені нові види операцій на головному і спинному мозку, які раніше виконувалися тільки в НДІ, а саме:

 • Операції при екстрамедуллярних і внутрішньомозкових пухлинах головного мозку
 • Істотно збільшилася кількість операцій при патології хребта і спинного мозку.
 • Почала розвиватися судинна нейрохірургія: оперативне лікування інсульт-гематом.
 • Був організований і зареєстровано Херсонське відділення Української асоціації нейрохірургів.
 • Придбання засобами Херсонського відділення Української асоціації нейрохірургів бінокулярної оптики Carl Zeiss поклало початок розвитку мікронейрохірургії. Був закладений «фундамент» для успішного подальшого розвитку.

У зв’язку, з впровадженням в нейрохірургічну практику сучасних методів діагностики (АКТ, МРТ, МСКТ), з’явилася можливість своєчасного виявлення та високоефективного, безпечного лікування більшості нейрохірургічних захворювань.

Почали проводитися:

В процесі роботи постійно поповнювалися лікарські кадри в відділенні:

 • Тихоненко А.Т.,
 • Селедець О.А. з 1988 р,
 • У 1996 р – Малишенко М.П.,
 • У 2001 р – Леонтьєв О.Ю.,
 • У 2010 р – Борблик Є.В., Назаренко О.С.,
 • У 2012 р – Герус С.В.
 • У 2013 р – Філіпчук С.Н.,
 • У 2014 році – Георгієв В.Г.

У 2004 р в лікарні було встановлено  Ангіографічний апарат Apelem, який дозволив виконувати стентування екстракраніальних судин, емболізацію спіралями аневризм головного мозку, що впроваджено і виконується Малишенко М.П., Леонтьєв О.Ю.

Завдяки придбанню мікроскопа фірми Карл Цейс в 2010 році у відділенні Леонтьєвим А.Ю. і Малишенко М.П. впроваджена методика відкритого кліпування аневризм судин головного мозку.

У 2010 році Леонтьєвим А.Ю. впроваджена методика балонкомпрессії вузла трійчастого нерва при невралгіях гілок трійчастого нерва.

З 2013 року Леонтьєвим А.Ю. спільно з Черняком А.Н. впроваджена методика трансназальне видалення аденом гіпофіза.

З 2014 року впроваджується метод радіочастотної деструкції гілочок міжхребцевих нервів суглобових відростків хребта при вертеброгенних больових синдромах.

Основні напрямки подальшого розвитку:

Також ознайомтеся зі статтею , опубліковану раніше на нашому сайті.
Стаття перевірена лікарем-нейрохірург вищої категорії Олексіїєм Леонтьєвим, носить загальний інформаційний характер, не замінює консультацію фахівця. Для рекомендацій з діагностики та лікування необхідна консультація лікаря.
Стаття перевірена лікарем-нейрохірург вищої категорії Олексіїєм Леонтьєвим, носить загальний інформаційний характер, не замінює консультацію фахівця. Для рекомендацій з діагностики та лікування необхідна консультація лікаря.
Важливість обстеження у фахівця
З огляду на, до яких тяжких ускладнень може привести дане захворювання, дуже важливо бути під наглядом грамотних фахівців. В першу чергу у нейрохірурга, який призначить прицільну діагностику і підбере правильне лікування, індивідуально підібране для пацієнта в залежності від виду і причини розвитку хвороби.
Якщо у Вас є ознаки або симптоми, зазначені в статті, ми рекомендуємо записатися на консультацію до фахівця.

✎ Записатися на прийом

Комплексний підхід до лікування

Консультація
Досвід наших лікарів дозволяє детально описати кожне захворювання, розповісти про причини його появи та дати ефективні рекомендації по лікуванню і профілактиці.
Діагностика
Діагностуємо на сучасному обладнанні, ретельно підібраному на міжнародних виставках щоб точно встановити причину болю.
Лікування
Ми описуємо ефективні методи лікування, які допомагають зняти біль і запалення після перших процедур.
Реабілітація
Проведення масажу, ЛФК, заходи, спрямовані на відновлення здоров'я хворого пацієнта в медичному центрі AXON.

Також на базі нашого нейрохірургічного відділення

Персонал відділення

Філіпчук Сергій

Філіпчук Сергій

лікар-нейрохірург 1 категорії
Малишенко Михайло

Малишенко Михайло

лікар-нейрохірург вищої категорії, стаж роботи 19 років
Леонтьєв Олексій

Леонтьєв Олексій

лікар-нейрохірург вищої категорії, заввідділенням нейрохірургії
Селедець Олег

Селедець Олег

нейрохірург вищої категорії, стаж понад 20 років
Черпак Олександр

Черпак Олександр

нейрохірург, стаж роботи 1 рік
Борблик Євген

Борблик Євген

лікар-нейрохірург 1 категорії, стаж роботи 11 років
Сміщук Віталій

Сміщук Віталій

нейрохірург, стаж роботи 2 роки
Назаренко Ольга

Назаренко Ольга

лікар-нейрохірург 1 категорії, зі стаж понад 10 років

Читайте також

Залишити коментар

Документи лікарів

Наші переваги

Документы
Діяльність нейрохірургії ліцензована, в наявності ліцензії та акредитації
Лікарі
У нашому відділенні нейрохірургії працюють кращі фахівці з багатющим досвідом в своїй області
Послуги
Діагностика, лікування, реабілітація в відділенні нейрохірургії ХОКЛ
Обладнення
 • операційний мікроскоп Karl Zeiss,
 • коагуляційні апарати Aesculap и Bowa,
 • високошвидкісна дриль Stryker,
 • електростимулятор Radionics,
 • апарат для УЗД SonoSite

Записатися на консультацію

  ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
  +
  Передзвоніть мені!

  Записатися

   Записатися