Ендоваскулярна емболізація аневризм судин головного мозку

Аневризми церебральних судин є однією з основних причин внутрішньочерепних крововиливів. При повторному розриві аневризми ризик загрозливих для життя ускладнень значно зростає, тому рекомендовано виконувати ранню операцію (протягом перших 72 годин після крововиливу). Однією з найчастіших операцій, що виконуються в світі для лікування аневризм судин головного мозку є ендоваскулярна емболізація мікроспіралями. Як і при кліпуванні, мета операції – виключення її із загального кровообігу, що необхідно для запобігання повторного розриву.

Для проведення ендоваскулярної операції використовується спеціальний інструментарій: мікрокатетери, провідники, платинові мікроспіралі і засоби їх доставки. Для проведення цієї мініінвазивної ендоваскулярної операції немає необхідності виконувати трепанацію черепа. Операція проводиться доступом через стегнову артерію – єдиний прокол шкіри в паховій області. По судинному руслу катетери послідовно заводяться в судини шиї, мозкові артерії і безпосередньо в порожнину аневризми.

За допомогою мікрокатетра в аневризму заводяться платинові мікроспіралі, які заповнюють її порожнину і блокують надходження крові в неї із загального судинного русла. Для відділення мікроспіралей від несучого провідника використовується електричний струм малої напруги. В подальшому кровотік в аневризмі зупиняється, аневризма повністю тромбується і більше не несе загрози розриву.

У разі складної конфігурації аневризм (широка шийка, веретеноподібна форма тощо), застосовують спеціальну техніку з використанням балонів і стентів.

Ендоваскулярна операція проводиться під постійним рентген-контролем на спеціальному апараті – цифровому ангіографі. Для візуалізації судин використовується йодовмісних контрастний засіб. Метод ендоваскулярної емболізації є мініінвазивним і може застосовуватися у хворих з підвищеним ризиком проведення загальної анестезії, у пацієнтів у важкому стані, у літніх пацієнтів, у випадках, недоступних для кліпування.

Остаточне рішення про вибір методу операції приймається індивідуально з урахуванням багатьох факторів: анатомічної будови аневризми, тяжкості стану, наявності крововиливу. Якщо пацієнт отримував аспірин, клопідогрель, варфарин, необхідно припинити їх прийом за кілька днів перед операцією. Післяопераційний період після емболізації протікає легше, відсутня необхідність в перев’язках. При відсутності крововиливу виписка із стаціонару, зазвичай, відбувається на 2-3 день.