Мікрохірургічне кліпування аневризми

Це операція, яка виконується для лікування аневризм судин головного мозку. Зі збільшенням розмірів аневризми її стінка може настільки стоншуватися, що навіть незначні перепади артеріального тиску можуть спричинити розрив з вивільненням крові в простір навколо мозку (субарахноїдальний крововилив). Об’єм крововиливу визначає важкість стану хворого.

Мета операції полягає в тому, щоб ізолювати, «вимкнути» аневризму з нормального кровообігу, при цьому не блокуючи розташовані поблизу дрібні перфоруючі артерії. Під загальним знеболенням нейрохірург виконує краніотомію (невеликий отвір в черепі з видаленням клаптя). Під мікроскопом проводиться обережне відділення судин від головного мозку з виділенням мішка аневризми. Далі на шийку аневризми накладається титанова кліпса (крихітна пружинна прищіпка). ЇЇ леза щільно перетискають шийку аневризми, ізолюючи її від нормальних судин. Після накладення кліпси аневризму розтинають, при необхідності її стінки частково видаляються. Кліпса залишається на аневризмі на постійній основі.

Аневризми церебральних судин розрізняються за їх формою та розмірами. У мішкоподібних аневризм є вузька шийка, тіло і дно. Це найбільш сприятливі для операції аневризми, на шийці яких розмістити кліпсу вдається відносно легко.

Деякі аневризми мають широку шийку неправильної форми, веретеноподібну будову, що вимагає застосування декількох кліпс різної форми, вигину і довжини лез або накладення судинних анастомозів.

Вибір виду операції (кліпування або ендоваскулярна емболізація) проводиться в кожному випадку індивідуально і залежить від багатьох факторів: важкості стану хворого, виду аневризми, наявності крововиливу, супутніх захворювань, виразністю набряку мозку за даними МСКТ.