Значення
Синдром карпального каналу належить до групи захворювань компресійно-ішемічних невропатій. Він виникає тоді, коли серединний нерв, який проходить через вузький канал біля основи долоні піддається компресії з поступовим прогресуючим порушенням функції нерва з наявністю болю та оніміння в кисті.
У нормі карпальний канал являє собою простір, обмежений кістками зап’ястя і натягнутою зв’язкою. У цьому каналі проходять сухожилля згиначів пальців, судини, а також серединний нерв, який і є найбільш уразливим в цій області.
Серединний нерв забезпечує чутливість долонної поверхні 1-4 пальців кисті, а також іннервує маленькі м’язи основи великого пальця.
Причини виникнення
Причиною виникнення компресійної невропатії найчастіше є потовщення оболонок сухожиль в каналі:
- при постійних тривалих фізичних навантаженнях на кисть,
- при вібрації і напруженні кисті пов’язаних з професійною діяльністю у працівників фізичної праці, спортсменів, друкарок, доярок, комп’ютерних працівників, музикантів (часті однотипні рухи в кисті різної інтенсивності).
Фактори
До факторів, що сприяють виникненню синдрому карпального каналу є травматичні ушкодження зап’ястя, що викликають набряк оболонок сухожиль. Набряку сприяють гормональні порушення при:
- дисфункції гіпофіза
- захворюваннях щитоподібної залози,
- цукровому діабеті,
- ожирінні.
Симптоми
Хронічні запальні захворювання суглобів, такі, як ревматоїдний артрит, сприяють появі даного захворювання. При вагітності і під час менопаузи також є схильність до набряку сполучної тканини, суглобів та сухожиль.
Жінки страждають синдромом карпального каналу в три рази частіше, ніж чоловіки, це пов’язано з тим, що анатомічно карпальний канал у жінок менший. Коли нерв піддається компресії, це проявляється на початку відчуттям оніміння, печіння в пальцях, почуттям «повзання мурашок», особливо в області вказівного і середнього пальця.
Деяким пацієнтам пальці здаються «опухлими» або «ватяними». Згодом ці симптоми посилюються і приєднуються болі різної інтенсивності.
Людині з синдромом зап’ястного каналу часто хочеться струсити кисть або зап’ястя. При тривалій компресії нерва відбувається поступове порушення його функції, що проявляється зниженням тактильної та температурної чутливості в 1-4 пальцях кисті, це ускладнює виконання точних рухів.
У важких випадках виникає атрофія м’язів першого пальця з грубими порушеннями чутливості.
Діагностика
При появі вищевказаних симптомів необхідно звернутися до лікаря, для дообстеження, яке може включати:
- неврологічний огляд,
- УЗД,
- рентгенографію кистей рук,
- електрофізіологічні дослідження.
Особливо загрозливими симптомами є порушення повсякденної діяльності, і порушення сну через біль в кистях. Без лікування дане захворювання може призвести до незворотних змін в нерві зі стійким порушенням функції кисті.
Оперативне лікування
При відсутності ефекту від консервативного лікування, при появі перших ознак невропатії та її прогресуванні, показано оперативне лікування.
Операції при синдромі карпального каналу проводяться в нашій лікарні вже багато років. Операція проводиться під місцевою анестезією з використанням операційного мікроскопа.
Суть операції полягає в розтині зв’язки, що обмежує карпальний канал, звільнення нерва від рубців і здавлення.
Після операції в незапущених випадках зазвичай настає значне поліпшення.