Нейрохірургічне відділення КНП ХОКЛ ХОР надає невідкладну нейрохірургічну допомогу пацієнтам з епідуральними гематомами.

Епідуральна гематома – це крововилив що утворюється між твердою мозковою оболонкою і кістками черепа, і найчастіше є результатом черепно-мозкової травми. Якщо пацієнт доступний вербальному контакту, першими скаргами буде головний біль шо посилюється, і надалі може супроводжуватися блюванням.

Одною з основних ознак епідурального крововиливу є так званий світлий проміжок, це час тривалістю від 30 хв, до декількох годин, характерною особливістю якого є втрата свідомості з подальшим, повним його відновленням.

Іншими скаргами що може пред’явити пацієнт є:

  • запамороченн
  • загальна слабкість
  • порушення пам’яті

Після закінчення вище вказаного світлого проміжку стан пацієнта різко погіршується – посилюється головний біль, з’являється нудота та блювання, ясна свідомість прогресивно змінюється розладом свідомості до коми із ( зниженням або підвищенням пульсу, підвищенням артеріального тиску, розширенням зіниці на боці гематоми, слабкістю в кінцівках на стороні протилежній від гематоми).

Після того як наступає кома, виникають важкі розлади життєво важливих (вітальних) функцій. Інколи епідуральна гематома буває зі стертим світлим періодом, тобто після травми відмічається глибоке порушення свідомості аж до коми, потім через декілька годин кома змінюється до сопору, при якому навіть можливий вербальний контакт з пацієнтом. Такий стан може тривати від години до доби. Потім знову можна спостерігати зниження рівня свідомості до коми з порушенням вітальних функцій організму.

Рідше зустрічаються епідуральні гематоми без світлого періоду. Буває це при важких черепно-мозкових травмах із ураженням речовини мозку. Кома виникає відразу після травми і не супроводжується підвищенням рівня свідомості

Діагностика

Комп’ютерна томографія- основний метод діагностики що дозволяє максимально точно діагностувати дану патологію, яка на знімках буде мати форму двоопуклої лінзи.

Лікування

Консервативне лікування проводять у випадках коли гематома не супроводжується розвитком неврологічної симптоматики, без ознак компресії мозку та дислокації серединних структур. В такому разі пацієнти перебувають під постійним динамічним контролем з визначенням об’єму гематоми за даними КТ, контролем артеріального тиску та сатурації. Коли відбувається розвиток неврологічної симптоматики, зниження рівня свідомості, є дані компресії та дислокації серединних структур головного мозку, виконується термінове нейрохірургічне втручання з трепанацією черепа та видаленням епідуральної гематоми із зупинкою кровотечі. По завершенню віддалений кістковий клапоть може бути або встановлений на місце кісткового дефекту, або підшитий в підшкірно-жирову клітковину передньої черевної стінки (після стабілізації стану виконується пластика дефекту збереженим кістковим клаптем).

Прогноз

Смертність при даній патології становить до 40%, у пацієнтів що вижили, часто спостерігається неврологічний дефіцит.

Після операції пацієнти отримують курс реабілітаційного лікування:

  • лікувальну фізкультуру,
  • масаж,
  • електростимуляції м’язів кінцівок.