Розтин та дренування абсцесу, емпієми

Внутрішньочерепні та спінальні епідуральні абсцеси та субдуральні емпієми являють собою кишеню або локальне скупчення гною, який утворюється між черепом і верхнім шаром тканин (твердою мозковою оболонкою (ТМО)), що покривають мозок.

Субдуральна емпієма – це кишеня гною, що скупчується між ТМО і середнім шаром тканин (павутинною оболонкою), що покриває мозок.

Внутрішньочерепні епідуральні абсцеси та субдуральні емпієми розвиваються поза мозковою речовиною, але всередині черепа або хребетного каналу. 

Радикальні операції: розтин і дренування абсцесів, емпієм

Всередині черепа мозок покритий трьома шарами тканин, які називають мозковими оболонками:

  • Dura mater (зовнішній шар)
  • Аrachnoid (середній шар)
  • Pia mater (внутрішній шар)

Внутрішньочерепний епідуральний абсцес розвивається між зовнішньою оболонкою (ТМО) і черепом. Між арахноїдальною і твердою оболонками утворюється субдуральна емпієма.

Радикальні операції: розтин і дренування абсцесів, емпієм

Основним методом лікування внутрішньочерепних і спінальних абсцесів, емпієм – хірургічний.

Виконання спинномозкової (люмбальної пункції) є малоефективним. Якщо в порожнині черепа є абсцес чи емпієма великих розмірів, евакуація спинномозкової рідини під час пункції може привести до зміщення головного мозку донизу і вклинення його в природні отвори і щілини. Защемлення стовбурових відділів мозку може привести до летального випадку.

Радикальні операції: розтин і дренування абсцесів, емпієм

При мозкових абсцесах розміром більше ніж 2 см в діаметрі, емпіємах, що викликають зміщення головного мозку, використовують метод хірургічного дренування. Він полягає в установці у порожнину гнійника тонкої трубочки для видалення гною і промивання антисептиками. Хірургія подібних утворень є дуже важливою і необхідною маніпуляцією, оскільки прорив гною в навколишній щодо мозку простір призводить до важких ускладнень і навіть до смерті хворого. Вкрай важливо проводити лікування своєчасно, оскільки його відтермінування веде до істотного збільшення ураження мозку. Тому своєчасне і максимально радикальне лікування у професіоналів є запорукою успіху при цьому складному і смертельно небезпечному захворюванні.

У немовлят іноді можна виконати пункцію абсцесу або емпієми безпосередньо через тім’ячко черепа, щоб видалити гній і зменшити внутрішньочерепний тиск.

Якщо джерело інфекції знаходиться в сусідніх синусах або середньому вусі, ймовірно, буде потрібна одночасна операція для санації цих гнійних вогнищ.